Výběrem domény to začíná

/////

Výběr domény

 

Chcete vlastní web, ale nevíte, kde začít? Kromě odpovědí na otázky, k čemu přesně potřebujete web a co na něm chcete mít je také důležité rozhodnout se, jak se v online světě chcete jmenovat. Tedy, jakou zvolíte doménu. Promyslet tento krok důkladně se opravdu vyplatí. Chcete se zapsat lidem do hlav něčím nezapomenutelným.

Pravidla pro tvorbu domény

Co může doména obsahovat?

Při výběru vaší domény můžete použít libovolně písmena od A do Z bez diakritických znamének. Lze použít čísla od 0–9 a pomlčku (-). Pomlčka však nesmí být na začátku a konci domény.

Čísla a pomlčky můžete bez obav použít, ale v ideálním případě je dobré se jim vyhnout. Zvláště u pomlčky může docházet k chybám při umístění pomlčky v zápisu domény do adresního řádku. Uživatel vás tak nemusí najít nebo zkusí variantu bez pomlčky i s pomlčkou a můžete ho nevědomky poslat na stránky konkurence. a uživatel vás nemusí najít. Mnohdy proto vlastníci domén kupují variantu domény s pomlčkou i bez pomlčky a přesměrovávají návštěvnost na správnou variantu, kterou preferují.

Maximální délka domény

Délka doménového jména může být maximálně 63 znaků. Využít všechny vám ale rozhodně nedoporučujeme. Nepsaným pravidlem je: čím kratší, tím lepší. Existují samozřejmě výjimky, ale pokud chcete být dobře zapamatovatelní a zabránit překlepům a nedorozuměním, tak volte raději kratší doménové jméno.

CZ, COM, EU?

Záleží, jaké má mít vaše stránka zaměření. Pokud cílíte jen na český trh, pak je ideální vlastnit českou doménu, která je pro české návštěvníky i vyhledávače známá a řekněme i důvěryhodná. Pokud se zaměřujete na světový trh, pak raději zvolte variantu s koncovkou .com, případně .eu (na evropský trh).

Samozřejmě můžete zvolit více variant současně a přesměrovat všechny na jeden hlavní web.

Nezapomínejte také na existenci speciálních domén typu .club, .bar, .party, .adult, .blog a podobně, mohou být pro vaše podnikání vhodnější. Ceny za tyto domény ale jdou do tisíců.

Doménu už někdo vlastní

Představte si situaci, kdy provozujete vaši firmu už několik let, ale až nyní jste se rozhodli pro firemní webové stránky. Podíváte se na možnosti ověření dostupnosti domény (např. na Domeny.cz), zadáte název vaší firmy a ouha. Obsazeno. Jak dále postupovat?

Můžete kontaktovat majitele domény a doménu od něj odkoupit. Je možné, že bude ochoten vám doménu odprodat. Informaci o držiteli CZ domény naleznete v detailu domény na webu Nic.cz . Pokud jde například o spekulativního vlastníka desítek až stovek domén, většinou na sebe na doméně nechá kontaktní údaj k tomuto účelu.

V případě sporů ohledně držení domény doporučujeme tento článek od správce domény .CZ – CZNIC

Registrace domény

Pro registraci domény existují registrátoři. Tuto službu samotný CZ NIC nedělá. Poskytne vám však seznam ověřených registrátorů. Výběr je jen na Vás, volte však dle svých potřeb a toho, co daný registrátor poskytuje. Může jít například o hosting s dobrou podporou a dostupností, či dobré zabezpečení.

Správná volba domény

Nyní jste se dozvěděli informace o technické stránce volby domény, teď se pojďme zaměřit na vhodný název, co by měl a neměl obsahovat. Ne vše, co jde vytvořit je pro vás to pravé. Nejde totiž jen o to, jaké znaky můžete použít, ale hlavně o to, jak je správně nakombinovat. Volte vždy název domény tak, aby šla snadno zapamatovat a vyslovit. Ideálně tak, abyste byli schopni zřetelně sdělit název vaší domény i po telefonu. Známe to z vlastní zkušenosti. Zkuste si představit situaci, kdy po telefonu diktujete název domény Webdevel.cz.

  1. Délka domény. tohletojedlouhadomenajenprotozemuzu.cz může znít docela zábavně, ale uživatele nedonutíte, aby ji napsal do adresního řádku, natož pak správně.
  2. Z domény by mělo jít poznat, co na ní uživatel nalezne. Například servistraktoru.cz
  3. Spisovná, nebo nespisovná čeština? Jak kdy. Někdy je vhodné držet se spisovného jazyka stůj co stůj, například když prodáváte obleky. Jindy je zase lepší povolit uzdu fantazii a vytvořit název webu z lidových nebo různě zkomolených slov.
  4. Přivlastnění. Když půjde třeba o již zmíněný obchod s obleky, tak doména muj-oblek.cz může být skvělá volba . Nebojte se přivlastňovacích zájmen a dejte tak zákazníkům potravu pro jejich představivost.
  5. Touha nebo plán – použijte slova jako chci, budu, miluji. Opět stejný příklad s obleky – chcioblek.cz, budugentleman.cz. Působí to dobře, že?

Jak tedy doménu vybrat?

Tvorba domén je kreativní činnost. Jak tedy správně postupovat? Vyzkoušejte tento osvědčený postup.

  1. Vytvořte si seznam, do kterého zapíšete všechny nápady, které vás napadnou.
  2. Po nějaké době sepisování (alespoň 15 názvů) si ověřte, zda jsou domény a jejich kombinace volné.
  3. Obsazené můžete vyškrtnout, nebo zvolit jinou koncovku domény (.cz, .com, .eu atd…)
  4. Vyzkoušejte, jak se doménové názvy vyslovují a jestli v nich nejde udělat chyba v případě telefonického diktování.
  5. Zeptejte se známých, který z vašich favoritů se jim líbí nejvíce.

Zařídíme vše za vás

Pokud vám z představy zařizování výběru a koupě domény vstávají vlasy hrůzou na hlavě, pak vězte, že nemusí. Vše totiž můžeme zařídit za vás a s výběrem vaší domény vám pomoci. Zajistíme i koupi domény a zajištění hostingových služeb pro váš nový web. Napište nám nebo zavolejte.

Chci web bez starostí