PŘECHOD NA HTTPS – PROČ JE VHODNÝ I PRO VÁŠ WEB NEBO E-SHOP?

/////

Co je to HTTPS?

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je speciální zašifrovaný protokol, který umožňuje komunikaci mezi vašim internetovým prohlížečem a webovým serverem. Pokud i nadále využíváte HTTP, vaše stránky a tato komunikace šifrovány nejsou.

Potřebuji přechod na https?

Jednoznačně ano. Kromě restrikcí od prohlížeče Google Chrome a vyhledávače Google (o čemž bude řeč níže) představuje největší úskalí fakt, že data, která proudí mezi vašimi stránkami a zákazníky mohou být libovolně odposlouchávána nebo dokonce modifikována. Jedná se například o data z kontaktních formulářů, osobní údaje, a především informace o platebních kartách zákazníků. Určitě to tedy nejsou data, která byste chtěli dát do nesprávných rukou.

Jak poznat zabezpečený a nezabezpečený web?

Je to velmi prosté. Prakticky všechny webové prohlížeče vám v horním adresním řádku ihned sdělí, zda je web zabezpečený nebo nikoliv. Většinou před URL adresou zabezpečených webů zobrazují zámek. Pokud je web nezabezpečený, pak je zámek přeškrtnutý nebo je zde textová informace, že web je nezabezpečen.

6 důvodů, proč přejít na zabezpečený protokol https

Zabezpečení ochrany dat

Laicky řečeno, informace odesílané z webů na http nejsou nijak šifrované a jsou velmi snadno odposlechnutelné. Týká se to formulářů, osobních údajů a třeba také údajů o platebních kartách. Kriticky důležité je to v situaci, kdy se návštěvníci na váš web dostávají z různých nezabezpečených Wi-Fi sítí. Ignorovat tento fakt nedoporučujeme. Jako provozovatel webových stránek za tato data odpovídáte a můžete se vystavovat problémům s Úřadem pro ochranu osobních údajů. Zejména pokud jste provozovatel e-shopu, můžete řadu zákazníků odradit od realizace objednávky a zejména rychlé platby kartou.

Vliv na neplacené pozice ve výsledcích vyhledávání – SEO

Samotný vyhledávač Google již dlouhodobě upozorňuje na to, že zabezpečený protokol https je pro něj při řazení výsledků vyhledávání velmi důležitý prvek, podobně jako třeba responzivní design a rychlost načítání stránek. Relativně nově také vyhledávač Google Chrome přímo upozorňuje uživatele na to, že stránka je nezabezpečená. Velmi snadno získáte označení nedůvěryhodný web.

Přednost při indexaci stránek

Již v roce 2015 Google oficiálně oznámil , že při indexaci stránek bude bezvýhradně upřednostňovat webové stránky na protokolu https. Pokud tedy váš nový web nebo nově vytvořené stránky potřebujete rychle zaindexovat, https je jednou z cest.

Snadnější zobrazování stránek uživatelům

Velmi snadno se může stát, že některé funkcionality z HTML5 vám bez HTTPS prostě nebudou fungovat. Případně budou muset tyto funkce návštěvníci ručně povolovat. Zejména se to dotýká prohlížení videí a spouštění audio souborů, služby geolokalizace apod.

Vyšší rychlost webu

Webové stránky s HTTPS jsou citelně rychlejší díky SPDY protokolu. Ten dokáže sdružovat požadavky na jednotlivé soubory a zrychlí tím načítání stránek.

Lepší využití služeb Google a PPC platforem

Protokol HTTPS vyžaduje celá řada služeb, které spadají pod Google. Bez https protokolu v dnešní době nespustíte žádné produktové kampaně na Google Ads, problém byste měli i s měřením konverzí ze systému Zbozi.cz, Heureka.cz a Skliku.