SEO pro obrázky? Jak funguje optimalizace obrázků pro vyhledávače?

/////

Máte web plný atraktivních obrázků vašich produktů a rádi byste s pomocí nich přiváděli návštěvnost na vaše stránky? A obecně jim pomohli s tím, aby je bylo možné vyhledat v rámci vyhledávání obrázků v Googlu nebo Seznamu?

Optimalizaci obrázků pro vyhledávače byste určitě neměli podceňovat. Má smysl a dovede přinést návštěvnost, kterou byste jinak nezískali. A jak jistě víte, z návštěvníků se mohou snadno stát (zejména v případě e-shopu) i zákazníci.

Pusťte se do toho. Není to nic komplikovaného a s pomocí pružného redakčního systému to hravě zvládnete.

Kvalitní a tematický obsah na webu / e-shopu

V kontextu s optimalizací obrázků se o tom často nemluví a nepíše, ale i obsah stránky je důležitý pro pozici a dohledatelnost obrázku v rámci vyhledávání. Když se bavíme o tematickém obsahu, pak mluvíme o titulku stránky, nadpisu i klasickém textovém obsahu – například popisku produktu.

Jestli tedy chcete vaši červenou pánskou kravatu s puntíky zobrazovat v rámci vyhledávání obrázků, pak tyto klíčová slova logicky jistě zařaďte do alternativního popisku obrázku „alt“, a použijte je i v rámci meta titulku stránky i nadpisu stránky. Je to jistě lepší varianta, než kdyby byl obrázek v méně tematickém článku, který popisuje například vázání kravaty.

Neméně důležitý je také popisek obrázku, který se zejména na webech postavených na WordPressu zobrazuje ve spojení se slovem caption. Pokud natrefíte na takový obrázek například na blogu, zobrazí se popisný text hned pod obrázkem. V některých případech, například u e-shopů však může docházet k tomu, že se popisek zobrazí i tam, kde byste ho nečekali, například se napíše přes obrázek.

Popiskem obrázku se ale také myslí obecně texty, které jsou v bezprostřední blízkosti obrázku. Může tedy jít o klasický popis prodávaného produktu, který je v blízkosti obrázku.

ukázka popisného textu u obrázku

Alternativní popisek obrázku – ALT

Doplňování tematického a přesného alternativního popisku je klasika, na kterou byste neměli zapomínat. ALT je pro vyhledávač při procesu optimalizace obrázků velmi důležitý. Vyhledávač (Google i Seznam) jej samozřejmě umí přečíst a efektivně přiřazovat vyhledávací dotaz právě k vašemu obrázku. Mimoto je alternativní popisek ALT důležitý i pro zrakově hendikepované, kteří využívají pro procházení stránek čtečku obrazovky.

Důležité poznámky pro doplňování ALT u obrázků:

  • Pro každý obrázek, který chcete optimalizovat pro vyhledávače, vytvořte svůj unikátní ALT popisný text. Investujte do vyplnění ALT svůj časprotože to i v dnešní době velká část vašich konkurentů ignoruje a vám naopak může napomoci.
  • Není třeba vyplňovat ALT u obrázků, které tvoří samotný základ vzhledu webu – obrázek v pozadí, buttony atp. Tyto by neměly být v samotném HMTL kódu, ale případně v rámci CSS stylů webu /e-shopu.
  • Pro každý jednotlivý obrázek, který chcete optimalizovat, vytvořte unikátní ALT. Skutečně pro každý, i když máte u červené puntíkaté kravaty více fotografií.
  • Do ALT zapisujte tematická klíčová slova, vyhněte se používání slovíček jako – „foto 1, foto 2, foto 3“ apod.

Jak vypadá váš stávající ALT u obrázků na vašem webu? Na našem by to mohlo vypadat například takto:

<img src=“webdevel logo.png“ alt=“logo Webdevel s.r.o.“>

Ke kontrole ALT u obrázků můžete použít externí nástroje, například Spotibo, který je v neplacené verzi omezen počtem URL, který prohledává. Případně využijte nástroj Xenu. Ten je neplacený a projede vám celý váš web nebo e-shop a zjistí nejenom ALT u obrázků. Odhalí i duplicity titulků, chyby na webu a další užitečné informace.

zjištění alternativního popisku ALT s pomocí xenu

Takže si můžete jednoduše projet všechny obrázky v rámci galerií a na základě toho jim upravit ALT, pokud chybí, je duplicitní nebo nedává smysl. Často je ALT stejný, jako název souboru, což jistě uznáte jako nevhodné řešení.

Nepleťte si však ALT s titulkem obrázku (title text). Nejedná se o totéž, co již ALT. Title vám často vyjede jako vyskakovací bublina po najetí kurzorem myši na obrázek. Než pro SEO je tedy title text důležitý spíše pro konkrétní návštěvníky webu.

Unikátní použití obrázků a unikátní URL obrázku

Duplicitní obsah na stránkách vyhodnocují vyhledávače obecně negativně, více o této problematice najdete na stránkách Nápovědy GoogleStejně jako existují duplicity například textového obsahu na webu, mluvíme v tomto případě o duplicitě obrázků, která se na webech často vyskytuje.

Je to jednoduché. Při duplicitě obrázků je stejný obrázek uploadován na web několikrát a s několika odlišnými URL adresami. Výsledkem je:

  • zbytečně zabíráte místo na vašem serveru a zpomalujete načítání obsahu webu
  • při vyhledávání obrázku se výsledky vyhledávání rozptýlí na více identických obrázků s odlišnou URL
  • ve výsledcích vyhledávání mohou být obrázky hůře dohledatelné

Vhodnější řešení je mít na webu obrázek umístěn pouze jednou a využívat jeho adresu. Když je potom daný obrázek využit na více částech vašeho webu, je jeho hodnota v rámci vyhledávání vyšší.

Vytřídit takové duplicitní obrázky vám jednoduše pomůže opět nástroj Xenu, který umí zobrazovat i velikost souborů a pochopitelně je dle toho i setřídit.

zjištění duplicit obrázků s pomocí xenu

Když s pomocí tohoto nástroje zjistíte duplicity, je možné je postupně eliminovat a nahrazovat smazané obrázky adresou pouze 1 obrázku.

Přesný název souboru

Podobně jako alternativní popisek ALT jsou vyhledávače schopné vyhodnocovat i název samotného obrázku, který uploadujete na web. Vaší velkou výhodou může být lenost majitelů webových stránek, kteří často uploadují jejich fotky a obrázky s původním názvem, který jim třeba vygeneroval mobilní telefon nebo fotoaparát, případě do názvu zakomponují jiné nesmyslné údaje, příkladem – „foto.jpg“, „2018-07-25_1745.png“ apod. Tyto názvy samozřejmě při vyhledávání obrázků na ten váš nikoho nenasměrují, protože je vyhledávač nemá jak přiřadit k vyhledávacímu dotazu.

Investujte tedy vaše úsilí a čas do úpravy názvu obrázku, i kdyby měl být identický s alternativním popiskem ALT. Název vašeho souboru zjistíte opět snadno s pomocí Xenu nebo když si otevřete obrázek v novém okně, kdy vidíte jeho URL.

Pokud na to máte čas, můžete tyto špatně pojmenované obrázky postupně na webu promazat a nahrát znovu s adekvátním názvem. Pokud nemáte, pak se tomu věnujte alespoň do budoucna. Přinese to efekt.

Důležité poznámky pro optimalizaci obrázků pro vyhledávače

  • Optimalizace obrázků je důležitá především pro e-shopy, které chtějí zviditelnit své produkty a dostat návštěvníky na e-shop i s pomocí obrázků, a ne například PPC kampaní. Pochopitelně není zárukou, že se z tohoto návštěvníka stane i zákazník. Může totiž například hledat inspiraci nebo se jen informativně zajímat o novinky a trendy. Pokud se ale z návštěvníka stane zákazníkem, určitě si budete libovat v tom, jak jednoduše jste přišli k nové objednávce.
  • Pokud máte například více obrázků u produktu v rámci e-shopu, doplňte alternativní popisek všem, byť jde o stejný produkt. Pokud se obrázky od sebe liší, klidně doplňte k ALT obrázku ještě další detaily pro daný obrázek, aby bylo jasné, že daný popisek se skutečně týká daného obrázku. Klíčová slova v ALT můžete i skloňovat, různě ohýbat apod.