Jak rychle optimalizovat a upravovat fotky a obrázky ve WordPressu? Jde to překvapivě snadno

/////

Na několika webových projektech, které jsme vytvořili na redakčním systému WordPress jsme již otestovali novinku v podobě pluginu Smush. Je to skvělé rozšíření, které se hodí pro prakticky jakýkoliv typ webových stránek, který velmi rychle, účinně a jednoduše optimalizuje uploadované obrázky a fotografie. Umí i funkce základního grafického editoru, takže se s ním dá leccos upravit a poladit přesně tak, jak potřebujete.

Smush (Smush Image Compression and Optimization) pochází z vývojářské dílny  WPMU DEV – Your WordPress Toolkit , která stála u zrodu mnoha dalších velmi užitečných pluginů s širokou škálou uplatnění. Ke dnešnímu dni svítí u pluginu Smush přes 1 milion instalací. To samo představuje záruku toho, že byl plugin pořádně otestovaný a probíhá jeho vývoj a pravidelné aktualizace.

 

Co všechno umí Smush?

Komprese obrázků a fotografií

Komprese obrázků je úplně základní funkce a pluginu to jde velmi dobře. Kompresi lze provádět přímo v rámci mediální knihovny a provádí se stiskem buttonu Smush now !, takže jedním kliknutím. Trvá to jen malou chvilinku, sotva pár sekund. Délka komprese se odvíjí od velikosti uploadovaného souboru a od doby odezvy serveru. Nezpoplatněná verze pluginu přitom zpracovává obrázky do velikosti 1 MB, na to si dejte pozor. O zpoplatněné verzi bude ještě řeč.

Po kliknutí dojde ke kompresi všech obrázků v rámci šablony, nejedná se tedy pouze o náhledové obrázky. Proti standardní kompresi ve WordPressu je Smush vysoce efektivní. Dle našich zkoumání umí ušetřit v průměru lehce přes 40% místa.

Data EXIF u fotek zůstanou zachována

Jistě víte, že se při každém uložení fotografie v digitálním fotoaparátu k fotce přiřazuje celá řada informací, které dovedou identifikovat datum, použitou techniku a celou řadu dalších užitečných informací. Umí to kromě fotoaparátů i mobilní telefony, které kromě všeho umí ukládat i data o GPS souřadnicích.

Kromě toho se obrázkům dá přiřadit jejich název i popisný text. Proč na jejich ukládání trvat? Vyhledávač Google již od roku 2012 data z EXIF fotografií zpracovává, třídí je podle svého uvážení a využívá je pro třídění v rámci vyhledávače obrázků image search. EXIF data mohou mít tedy vliv i na výsledky vyhledávání obrázků. Jak je na tom český vyhledávač obrázků od vyhledávače Seznam nám není známo, ale zpracovávat by je měl umět.

Při kompresích obrázků s použitím různých nástrojů může dojít ke ztrátě EXIF dat, protože zabírají určitý prostor a je to tak jedna z možností, jak snížit velikost obrázku. Smush tyto data zachovává, což jistě oceníte.

Placená verze WP Smush Pro

Jak již bylo řečeno, placená verze zpracovává všechny obrázky nad 1 MB. Umí zpracovat obrázky do velikosti až 32 MB. Pokud tedy váháte nad využitím grafického editoru, pak můžete využít právě tento plugin ve verzi WP Smush Pro. Licence se oplatí, protože za cenu 49 dolarů / měsíc můžete využít všechny pluginy od vývojářů z WPMU DEV, a ještě navíc pro neomezené množství instalací pluginu. To se vyplatí.

Není to jediná výhoda Pro verze. Zatímco verze zdarma umí zkomprimovat automaticky a postupně maximálně 50 obrázků, placená je postupně upraví všechny. Navíc obsahuje funkci Super Smash, která zvládne ještě větší úroveň komprese, aniž by došlo ke ztrátě kvality fotky. Dokonce zvládne i obnovit původní obrázek a pár dalších drobností. Samostatně zvládne převod obrázků PNG do JPG. Zejména když využíváte nástroje pro screenshoty obrazovky, uloží je obrázkový editor do bezztrátové verze PNG, která je však zpravidla dost velká. Protože do PNG ukládají i mnohé mobilní telefony, není problém, aby i obyčejný screen obrazovky mobilu měl velikost přes 1 MB. Tehdy kompresi a převod do JPG vskutku oceníte.

Vyzkoušejte jej sami. Jistě oceníte jeho spolehlivé fungování.

Plugin ke stažení zde https://cs.wordpress.org/plugins/wp-smushit/